Through Feb. 9, the Mansion interior is not open for public touring. Admission is 25% off.

Congratulations to all the students who participated in the 2019 Virginia District 5 National History Day competition at Mount Vernon High School on March 2nd! 

First and Second prize winners will represent District 5 at this year's Virginia State History Day Competition on April 27th. 

Historical Paper

SENIOR HISTORICAL PAPER
First Place:
War and Medicine: The Great War and Medical Innovation by Carson Shin of Oakton High School
Second Place: The Battle of Agincourt, October 25th, 1415: A Triumph That Tragically Left History Unchanged by Brendan Black of Westfield High School


JUNIOR HISTORICAL PAPER
First Place: 
When Allies Attack: The Triumph & Tragedy of Mers-El-Kebir by Deven Hagen of Haycock Elementary School
Second Place: The American Tragedy of School Segregation: Brown v. Board of Education by Andrew Lohman of Haycock Elementary School

Individual Exhibit

SENIOR INDIVIDUAL EXHIBIT
First Place: The Tragedy of War: the Landings at Peleliu and the Palau Island Chain Exploration by James Hunt of T.C. Williams High School
Second Place: Triumphant Victory with a Tragic Loss The Battle of Chancellorsville by Madison Charles of Fredericksburg Academy

JUNIOR INDIVIDUAL EXHIBIT
First Place: 
Dial Painters and the History of Radium by Haley Blickhahn of Francis C. Hammond Middle School
Second Place: Independence and Partition: The Triumph and Tragedy of India by Jaya Gupta of J. Michael Lunsford Middle

Group Exhibit

SENIOR GROUP EXHIBIT
First Place: Turing : An Exceptional Mind Ruined by Rigid Society by Isabella Francis and Shamarelly Sanchez of West Springfield High
Second Place: The effect of Christopher Columbus in Indigenous people by Shreya Aravindan, Qukua Neves, Sathvika Sangoju, and Eva Smart of Westfield High School

JUNIOR GROUP EXHIBIT
First Place: 
WASP Program Triumph and Tragedy by Grace Metzler and Isabella Stone of George Washington Middle School
Second Place: Nazi Looted Art by Zuha Hassen and Yasmeen Mukhtar of Francis C. Hammond Middle School

Individual Performance

SENIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE
First Place:
A Triumph in the Balance: Weighing Corruption against the Thirteenth Amendment by Thomas McKenna of McKenna Homeschool
Second Place: Shattered Peacemaker: Triumph and Tragedy aboard the USS Princeton by Nicholas Teply of George Mason High School

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE
First Place: 
The Last Field Trip by Isabel Blackburn of Francis C. Hammond Middle School  
Second Place: To Those Who Worked by Skyler Fox of Francis C. Hammond Middle School

Group Performance

SENIOR GROUP PERFORMANCE
First Place: 
Van Gogh Talk Show by Avery Henry, Allyson Skahen, and Annette Wright of West Springfield High School 
Second Place: The Triumph of Greek Tragedies by Jessica Nasr and Julian Schalk of West Springfield High School

JUNIOR GROUP PERFORMANCE
First Place:
Ladies in Black by Jeneya Kamara, Olivia Kruse, and Sabrina Safi of Francis C. Hammond Middle School
Second Place: Yellow Fever: A Dangerous Epidemic by Sarah Diriye and Tiffany Ling

Individual Website

SENIOR INDIVIDUAL WEBSITE
First Place: 
Out of the Mushroom Cloud: The World's First Encounter With Nuclear Technology by Andrew Poe of West Springfield High School
Second Place: Tragedy and Triumph: Stock Market Crash of 1929 by Erica Varner of Westfield High School

JUNIOR INDIVIDUAL WEBSITE
First Place: 
Was the Triumph worth the Tragedy? : "The Battle of Saipan” by Nikhil Manandhar of Lorton Station Elementary School
Second Place: Photographs That Changed the World: Lewis Hine and His Fight Against Child Labor by Jessica Chen of Rocky Run Middle School

Group Website

SENIOR GROUP WEBSITE
First Place: 
The Tet Offensive: A Battle for Public Opinion by Marcus Fennema and Devin Jackson of Fredericksburg Academy
Second Place: The Tragedies of the Sierra Leone War by Madison Nguyen and Jaden Tolentino of West Springfield High School

JUNIOR GROUP WEBSITE
First Place: 
Marie Curie: The Great Discovery of Radioactivity by Ayyan Qureshi and Ainsley Vickers of Rodney E. Thompson Middle School
Second Place: The Test of the Manhattan Project by Siddhesh Mohan and Sebastian Nowicki of Rocky Run Middle School

Individual Documentary

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY
First Place: 
Operation AJAX: The CIA's Costly Success in Iran by Teymur Zavar of Langley High School
Second Place: Tragedy and Triumph: Child Labor Reform In America by Xander Chiaramonte of St. Stephen’s and St. Agnes School

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY
First Place: 
Samantha Smith: Triumph that Ended in Tragedy by Hawkins Hawkins of Loudoun Country Day School
Second Place: The Little Rock Nine and the Crisis at Central High: The Triumph of Desegregation, The Tragedy of Increased Racial Hate and Violence by Alyssa Kiffer of Louise A. Benton Middle School

Group Documentary

SENIOR GROUP DOCUMENTARY
First Place: 
The Manhattan Project: Creating the Worlds Most Powerful Weapon by Samuel Dallas, Brandon Liao, and Kevin Philips of Langley High School
Second Place: Comfort Women: The Unspoken Apology by Hannah Che, Heather Che, and Yuni Choi of West Springfield High School

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY
First Place:
The Radium Girls: America's Forgotten Story of the Women who Glowed by Saranya Gadwala and Remi Ladia of Rocky Run Middle School
Second Place: World War II's Unknown Warriors: The Navajo Code Talkers by Sahitya Balguri, Havana Medina, and Anya Raval of Rocky Run Middle School

Special Awards

The George Washington Leadership Prize sponsored by George Washington's Mount Vernon and the Fred W. Smith National Library for the Study of George Washington

Remembering Petty Officer Monsoor by Danielle Flavin of Charles J. Colgan Senior High School (Senior Individual Exhibit)

Women Code Breakers and their Impact on WWII by Ally Hodder of Haycock Elementary (Junior Individual Exhibit)

National Women's History Museum Award sponsored by the National Women's History Museum

Jennie Dean and the Manassas Industrial School by Ali Ghaleb, Angel Lopez, and Larry Ulloa Espinoza of Graham Park Middle School  (Junior Group Documentary)

Virginia History Award sponsored by the Virginia Museum of History and Culture

Triumph and Tragedy: The Lovings by Shannel Fraser of Mount Vernon High School (Senior Individual Website) 

Jennie Dean and the Manassas Industrial School by Ali Ghaleb, Angel Lopez, and Larry Ulloa Espinoza of Graham Park Middle School  (Junior Group Documentary)

Special Awards

National Museum of the Marine Corps Award sponsored by the National Museum of the Marine Corps in partnership with the Marine Corps Heritage Foundation

The Tragedy of War: Triumph in the Palaus by James Hunt of T.C. Williams High School (Senior Individual Exhibit)

The Citizenship History Award sponsored by the Virginia Society of the Sons of the American Revolution. 

The Tragic and Triumphant Story of Revolutionary War Heroine Deborah Sampson by Lauren Hinkcley and Samantha Carey of Haycock Elementary School (Junior Group Performance) 

Battle of Bunker Hill by Noah Sternberg of George Washington Middle School (Junior Paper)

For Award Descriptions Click Here
Buy Tickets What to Do Calendar Shop Restaurant Donate Membership
Estate Hours

Open today from 9:00 am – 4:00 pm

iconDirections & Parking
buy tickets online & save